Yel Değirmenlerine Gitmeden Foça’dan Ayrılmayın

0
1279

Foça’ya giriş yaptığınızda sizi yel değirmenlerinin karşıladığını göreceksiniz. Geçmişten günümüze kadar gelen değirmenler için belediye bir rotasyon çalışması başlatmıştır. Fakat bu çalışma daha bitmeden değirmenler ziyaretçi akınına uğramıştır. Tarihini merak eden ve bu gibi yapılara ilgi duyan birçok kişi değirmenleri görmek için sıraya girmektedir. Siz de yolunuz Foça’ya düştüğünde burayı görmeden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz. Değirmenlerden birinde kurulduğu gündeki gibi buğdayın öğütülerek un yapılması planlanmaktadır. 18. yüzyıl zamanında burada yaşam devam ederken bu değirmenler un yapmak amacıyla kullanılmaktaydı.

Restore Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

Değirmen sayısı fazla olduğu için ve tarihi yapıları da korunmak istendiği için sadece birinin restore çalışmaları yapılıp içine merdiven koyularak gelen ziyaretçilerin görmesi ve geçmiş yaşantılar hakkında bilgi edinmesi sağlanacaktır. Bu restore çalışmaları da etrafta bulunan usta marangozlar tarafından yapılacaktır. Yapılan restore çalışmalarında doğal tarihi görünümlerinin bozulmaması amaçlandığı için dikkatli ve titiz bir çalışma ile kısa bir zaman sonra ziyaretçilerin burayı çok daha farklı görmelerini ve istedikleri gibi gezebilmelerini amaçlıyoruz. Değirmenler Foça’nın Top Dağı denilen bölgesinde yer almaktadır. Burada anıt mezarlar ve bunun dışında birçok tarihi yapı yer aldığı için sadece değirmenleri ile değil Top Dağı genel olarak gelen ziyaretçilerin akınına uğrayan bir yer olarak bilinmektedir.

Ziyaretçi Sayısının Artması Bekleniyor

Burada Foça’nın peri bacaları olarak anılan kayalıkları da görmeniz mümkündür. Ayrıca Anadolu’nun ilk antik tiyatrosu olma özelliği taşıyan tiyatronun da burada olması insanların ilgisini çektiği için Foça’ya geldiğinizde buraya giderek aynı yerde birçok farklı kalıntının sizi karşıladığını göreceksiniz. Foça, tarihi yapıların çok fazla olduğu bir yer olduğundan dolayı buraya geldiğinizde ister istemez gezilecek yerlere gitmek izleyecek ve hem tatilinizi yapacak hem de bilmediğiniz birçok bilgiyi öğrenmiş olarak evinize dönüş yapacaksınız. Restore edilip değirmenlerin içine merdiven konulduktan sonra ziyaretçilerin çıkarak Foça’yı izlemeleri sağlanacaktır. Zaten tepede olan değirmenlerden bakıldığında tüm Foça ayaklarınızın altında olacak. Bu muhteşem manzarayı görmek için eminiz ki bugün olduğundan çok daha fazla kişi değirmenleri görmek isteyecektir. Yolunu Foça’ya düştüğünde siz de mutlaka değirmenleri görmeli ve tarih bilginize bir yenisini daha eklemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here