İzmir’in İncisi Foça’nın Paha Biçilemez Tarihi

0
1544

Ege bölgesi birçok tatil merkezi ile ön plana çıkarken, tarihi ile de günümüze ışık tutuyor. Foça geçmişten bugüne birçok kültüre ev sahipliği yapmış, yaşayan bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Bugüne kadar ziyaret etmediyseniz hemen tatil planlarınıza eklemelisiniz. Benzersiz bir deneyim sizleri bekliyor. Yıllarca birçok medeniyete merkezlik etmiş ilçede görecekleriniz ile çok memnun kalacaksınız. Kentten ayrılmak dahi istemeyeceğinize eminiz. Muhteşem gün batımı ile taze balıkların tadını çıkaracaksınız. Manzarayı izleyebileceğiniz birçok özel nokta olduğu gibi tatmanız gereken çok özel tatlarda sizleri bekliyor. Balık restoranları ile meşher olan ilçede bir hayli ilgi gören dondurmacılarda sizleri bekliyor olacak.

Karataş Efsanesini Sizlerde Deneyin

Yıllardır süre gelen bir efsanedir Karataş. Yolu düşenlerin merak ettiği efsaneye inanların sayısı bir hayli fazladır. Eski Foça’ya gidip te bu taşa rastgelen ve üzerine yürüyen bir daha kopamaz denir. Sizlerde yolunuz bir gün Foça’ya düştüğünüz zaman bu efsaneyi yerine yaşayan halktan dileyebilirsiniz. Özel hayat hikayeleri ve tecrübeler, sıcak bir sohbette sizleri bekliyor. Bunun dışında nice tarihi dokular sizleri beklemektedir. Sıklıkla bir arkeolojik kazı çalışmalarına denk gelebilirsiniz. Çok eski yerleşim yeri olması nedeni ile birçok farklı medeniyetin izleri hala bulunmaktadır. Bunun dışında yel değirmenleri de ilginizi çekecek bir başka özel yer olacak. Birbirinden keyifli ve özel yerlerin tadını çıkarmaya başlayacaksınız.

Foça Balık Sevenlerin Vazgeçilmezi Oluyor

Binlerce yıldır geçimini balıkçılık üzerinden saplayan kasabada, birbirinden farklı ve güzel lezzetlerin tadını çıkaracaksınız. Bu sularda adını bile ilk defa duyacağınız balık türleri bir aradadır. Kıyı boyunca kurulmuş şirin restoranları ile benzersiz bir lezzetin tadını çıkaracaksınız. Tazecik balıkların servis edildiği bölgede aradığınız tüm türlerin tadını çıkarabileceksiniz. Küçük balıkçıları tekneleri hemen her yerde sizleri karşılayacak. Deniz nüfusu çok yüksek olduğu için halen bu yolla geçimini sağlayan birçok aile bulunmaktadır. Foça, balığın tadını en iyi alacağınız yerlerin başında gelmektedir. Tazecik balıkların yanı sıra sıcacık mekanları ile sizleri fazlasıyla memnun edecek imkanları iç içe görmüş olacaksınız. Bir gün yolunuzu illaki buraya düşürmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here