İzmir Foça’nın Bilinmeyen Özelliklerini Sıraladık

0
1387

Foça, İzmir ilinin şirin bir kıyı kasabasıdır. Herkes burayı çok fazla bilmemekle birlikte zamanla çok daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmeye başlanmıştır. Foça, aslında gizli kalmış bir köşe olmakta ve bilinmeyen özellikleri nedeniyle kendini çok fazla kanıtlayamamıştır. Bilinmeyen özelliklerini sizler için sıralamak ve bu güzel sahil kasabasını tanıtmak için bu yazımızdan faydalanmanızı istedik. Sizler için tam bir tatil bölgesi olan Foça, antik dönemde tarihe ev sahipliği yapmış bir yer olarak dikkat çekmektedir. Tarihi yapıların çok fazla olması buraya gelen herkesin ilgisini çekmektedir. Günümüzde Foça’da kazılar yapılmaya devam etmektedir. Ve bu kazılarda hala tarihi birçok kalıntılar çıkmaktadır. Ve bu yapılar özellikle de Eski Foça’da olduğu gibi korunmaya özen gösterilmektedir.

Yapıların Farklılığı Sizi de Etkileyecek

Yeni Foça, eski yapıları modern bir görünüme kavuşturarak ziyaretçiler ile buluşturan bir yerdir. Bilmeyenler için buranın balıkçıları ile ünlü olduğunu söylemek isteriz. Kıyı boyunca balıkçı teknelerini görmeniz sizleri şaşırtmasın. Foça’nın meşhur özelliklerinden birisi de dondurmasıdır. Buraya geldiğinizde meşhur Girit dondurması yemeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Foça, ulaşımın aslında hiç tahmin edilmediği kadar kolay bir yerdedir. Kendi aracı olmayan kişilerde kolaylıkla gidebilir. Ayrıca merkeze yakın olması da buradan kolayca ulaşım sağlanmasına neden olmaktadır. Antik tiyatro eminiz ki sizin de dikkatinizi çekecektir. Burada bulunan antik tiyatronun özelliği Türkiye’de ilk olmasıdır. Bu nedenle yurt dışından gelen birçok yabancı turistin de dikkatini çekmekte ve geçmişini öğrenmek istemektedirler. Foça denince akla gelen ilk özellikler doğal yapılar tarihi yapılar balıkçılar dondurmadır.

Doğal Yapılar Burada Daha Özel

Doğal yapıların öneminden biri de fokların koruma alanının da burada olmasıdır. Nesli tükenmek üzere olan fokların koruma alanı olması bakımından da önemli bir yer olduğunun özelliğini söylemek isteriz. Foça, ister yaz ister kış olsun ne zaman gitseniz burayı gezmeye gelen birçok kişi ile karşılaşacaksınız. Çünkü mevsimin ılıman olması da insanları bu yönde olumlu etkilemiştir. Konaklamak için tarihi otellerin olması da buraya özel bir durumdur. Butik oteller de burada en fazla tercih edilmeleri ile dikkat çekmekte ve samimi bir esnafın size olan yardımları ile de Foça’daki sıcak havayı her zaman hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here