Foça’ya Giderken Rotanıza Bunları Da Ekleyin

0
1202

Foça denince akıllara genelde tarihin ve doğanın bir arada bulunduğu bir ilçe gelmektedir. Bu yazımızda sizlere Foça’nın tarihi yapılarından ve geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerinden bahsetmek istiyoruz. Birçok tarihi eserin burada bir arada olması tabi ki gelen insanların geçmişleri hakkında bilgi edinmek istemelerine neden olmaktadır. Tatil yaparken bir yandan da birçok tarihi bilgi edinmek emin olun başka hiçbir yerde karşınıza çıkabilecek bir durum değildir. Geldiğinizde gözünüze her yerde bir yapıt ilişecek ve bunları merak edeceksiniz. Yerli ziyaretçilerimizin yanında Foça’ya her yıl düzenli olarak kafileler halinde yabancı ziyaretçiler de gelmektedir. Bunların da tarihimiz hakkında bilgilenmeleri geçmiş dönemdeki yaşantıları öğrenmeleri bizleri mutlu etmektedir.

Tarihi Yapılar Foça’nın Önemini Anlatıyor

Foça’ya geldiğinizde eminiz ki dikkatinizi çekecek olan ilk eser yel değirmenleri ve büyük surlar olacaktır. Çünkü öyle ihtişamlı durmaktalar ki dikkatinizi çekmemesi mümkün değildir. Yel değirmenleri eskiden insanların besin ihtiyaçlarını karşılamak için nerelere gittiklerini ve nasıl emek harcadıklarını göstermektedir. İnsanlar değirmenlerin içini de merak ettikleri için birinin içine merdiven yapılmakta ve gelen kişilerin değirmenin içini de görmeleri sağlanmaktadır. Bunun dışında ilçenin tepe noktasında olduğu için bu merdivenler sayesinde Foça’nın muhteşem manzarasına da gelen ziyaretçilerimiz tanıklık etmiş olacak. Athena Tapınağı Foça’nın önemli ve görülmesi gereken yapıtlarından biridir. Listeye burayı da mutlaka eklemeniz gerektiğiniz bilmelisiniz. 1993 yılında yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılmış olan bu tapınağın özelliği İyonların en eski tapınağı olmasıdır.

Yapılan Kazılar Foça’nın Tarihini Yansıtıyor

Geçmiş dönemlerden beri yapılan kazılar günümüzde de hala devam etmektedir. Her kazı sonucunda da yeni kalıntılar bulunmakta ve tarih hakkında edinilen bilgilere sürekli yenisi eklenmektedir. Foça’ya geldiğinizde Beş Kapılar Kalesini de gezmeden geri dönmemenizi tavsiye ederiz. O zamanlar bir savunma yeri olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde ise burası açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaktadır. Buraya geldiğinizde doğal güzellikleri gezeceğiniz gibi tarihi güzellikler adına da çok fazla gideceğiniz ve görmeniz gereken yerler vardır. Antik tiyatro yine buraya geldiğinizde görmeniz gereken yerlerden biridir. Çünkü Anadolu’nun ilk antik tiyatrosu olma özelliğine sahip olan bu yeri siz de görmek isteyeceğinizden eminiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here