Foça’daki Açık Hava Tapınağını Rotanıza Ekleyin

0
455

Foça, İzmir’in tarihi ve doğal güzelliklerini bir arada yansıtan eşsiz güzellikteki bir kıyı kasabası olarak dikkat çekmektedir. Açık Hava Tapınağı, tarihi bir dokuya sahip olması ile görenlerin oldukça dikkatini çeken ve merak uyandıran bir yerdir. Burada birçok tanrıçanın heykeli ve kabartmaları yer alıyordur. Bu tanrıçalar uğruna adaklar adanan ve o dönemde çok büyük ilgi gören şahsiyetler olarak bilinmektedir. Tapınakta bir de kayalıkların oyularak yapıldığı bir adak havuzu vardır. Bunun yanında denizcilerin fenerlerini koymaları için yapılmış büyük oyma nişler de bulunmaktadır. Bu nişler denizcilerin burada yaşadıklarını ve barındıklarını gösteren bir işaret olarak algılanmaktadır. Açık Hava Tapınağı kutsal olduğu nitelendirilen büyük surlar ile çevrilidir.

Tarihi Yapılar Merak Uyandırıyor

Günümüze de bu haliyle korunarak gelmiştir. Foça’ya gelen herkesin merak ettiği ve görmek istediği yerlerden biri olduğu için çok fazla kişiye kapılarını açmıştır. Tercümanlarımız sayesinde buranın hikayesini ve geçmişini yabancı turistlerimiz de bilmektedir. Böylelikle tarihimizi de farklı kültürlere ve toplumlara anlatmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Foça’ya gelirken gezilip görülmesi gereken yerleri liste yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Çünkü küçük bir kasaba olmasına rağmen aslında görülecek birçok yeri vardır. Bunun için tatil yapmak için Foça’ya en az bir hafta ayırmanızı bizler tavsiye ediyoruz.

Foça, Her Yönüyle Dikkat Çekiyor

Tarihi birçok yerinin olmasından ziyade doğal güzellikleri, kıyı boyunca sıralanan birçok balıkçı teknesinin vermiş olduğu manzaranın güzelliği ya da denizinde vakit geçirmek için yapılacak daha birçok etkinlik olduğundan dolayı kısa bir tatilin size yetmeyeceğini ve buraya geldiğinizde bir sonraki tatil planınıza yine Foça’yı ekleyeceğinizi söyleyebiliriz. Her yıl düzenli olarak buraya gelen ve tatil denince aklına Foça gelen birçok ziyaretçimiz olduğunu söylemek isteriz. Hem geçmişe yolculuk yaparak tarihiniz hakkında bilgiler ediniyorsunuz hem de şehrin ve insanların gürültüsünden uzak doğa ile iç içe bir tatil yapıyorsunuz. Bu olanakları bir arada barındıran çok fazla yer olmadığı için Foça, bu anlamda özel olduğunu sizlere hissettirmek için en kısa zamanda sizleri de bekliyor. Tatil planınızı şimdiden yapın ve Foça’ya gelirken birçok farklı güzellik ile karşılaşacağınızı da aklınızdan çıkarmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here