Foça’da Saklı Kalmış Şehir: Phokaia Antik Kenti

0
1323

Foça, birçok tarihi ve doğal güzelliği içinde barındıran bir ilçe olduğu için 1990 yılında özel çevre koruma bölgesi olarak ilan edilmiştir. 1993 yılında da tüm ilçe koruma altına alınmıştır. Buradan da anlaşılabileceği gibi Foça, ülkemizde tarih denince akla ilk gelen yer olma özelliği taşıdığı için böyle özel bir yerde tatil yapmanın keyfi bir yana dursun geldiğinizde geçmişiniz hakkında çok fazla bilgi edineceğinizden emin olabilirsiniz. İzmir Foça’da yapılan kazılar geçmişten bu yana sürekli devam etmektedir. Ve yapılan her yeni kazıda yeni bir kalıntı elde edilmektedir. Phokaia Antik Kenti 6. yüzyılda dünyanın en büyük kenti idi. Bu da yapılan kazılar sonucunda belirlenmiştir. Burasının önemli bir özelliği daha vardır ki o da şudur.

Antik Kentin Bilinmeyen Özellikleri

Phokaia altın gümüş karışımı elektron sikkeyi basan ilk şehirlerden biri olma özelliğini de taşımaktadır. Dünyanın en eski demirci atölyesinin de burada olduğu yapılan kazılar sonucunda anlaşılmıştır. 11. yüzyıla ait birçok demirci atölyesi olduğu da kazılar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bilinen en eski oval ev de buraya aittir. Gördüğünüz gibi Foça, her anlamda önemli bir ilçe olduğunu göstermekte ve tarihi çağlarda birçok medeniyetin burada olduğunu ve nasıl bir yaşam tarzı olduğunu ekonomik durumun nasıl olduğunu kazılar sonucunda ortaya çıkarmıştır. Tarihi yapıların çok fazla olduğu ve belediye tarafından koruma altına alınan bu antik kent birçok yapıyı içinde barındırmaktadır. Siz de tarihiniz hakkında bilmediklerinizi öğrenmek istiyorsanız tek yapmanız gereken şey Foça’ya gelerek tarihi yapıları gezmek olacaktır.

Antik Kent Koruma Altında

Bu antik kentin bulunduğu Foça tabi ki doğal güzellikleri ile de adından sıkça söz ettiren ve gelen herkesi kendine hayran bırakan bir yerdir. Siz de tatil planınızı henüz yapmadıysanız Foça hakkında daha geniş bilgi edinmek için sitemizi takip edebilirsiniz. Aradığınız tüm güzellikleri Foça’da bulacak ve antik şehir olma özelliği ile Foça sizleri kendine hayran bırakacaktır. İstediğiniz gibi bir tatil yapmak ve bunu yaparken aynı zamanda geçmişinizi çok daha yakından öğrenmek isterseniz siz de bir an önce Foça’ya gelin ve koruma altında olan Phokaia Antik Kenti ile geçmişe yolculuk yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here