Foça Tarihi İle Eski Çağ Bilinmezliklerine Işık Tutuyor

0
1435

Arkeolojik kazılar sonucunda Foça’nın tarihe ev sahipliği yaptığı anlaşılmaktadır. 1300’lü yıllarda Foça, Osmanlı hakimiyetine girerek önemini arttırmıştır. Osmanlının doğu batı arasında bağlantı kurmasını sağlayan önemli bir liman kenti olarak dikkat çekmektedir. Günümüzde de bir kıyı kasabası olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 19. yüzyıl da Foça’ya yoğun bir göç yaşanmaya başlamıştır. Bu göçler sayesinde de nüfus burada giderek kalabalık olmaya başlamıştır. Yapılan kazılarda burada bulunan kalıntılar geçmişe ışık tutmaktadır. Günümüzde bu tarihi yapılar hala devamlılığını korumaktadır. Geçmişi hakkında her medeniyet bilgi sahibi olmak istemektedir. Türkler de buralarda yapmış oldukları kazılar sonucunda hangi tarihlerde burada yerleşmeler olduğunu hangi medeniyetlerin barındığını öğrenmişlerdir.

Tarihinizi Öğrenmek İçin Foça’ya Gelin

Kültürümüzün geçmiş dönemler ile bağlantısı araştırılmıştır. Günümüzde Foça’ya gelen birçok yerli ve yabancı turistin o zamanlardan kalan kalıntılar dikkatlerini çekmektedir. Ve özellikle Eski Foça’da bu tarihi kalıntılar ilk günkü gibi korunmakta ve çok değer verilmektedir. Tarihi yapılar restore edilerek ziyaretçilere açılmaktadır. Foça’ya gittiğinizde dikkatinizi en çok çekecek olan yapılardan biri de müzeler olacaktır. Çok fazla müze vardır ve bunun sebebi tarihi yapıların ve kalıntıların da çok fazla olmasıdır. Günümüzde de Foça’da kazılar hala yapılmaya devam edilmektedir. Ve sürekli yeni buluntular elde edilmektedir. Eski Foça’da şuan hamam olarak kullanılan kayalık alan aslında antik döneme ait bir mezardır. İki odalı olarak o dönemde inşa edilmiş ve günümüzde hamam olarak kullanılmaktadır.

Tarihi Yapılar Foça’da Dikkat Çekiyor

Foça’da bu şekilde tarihi yapıların değerlendirilerek kullanıldığı birçok yer vardır. Bunlardan biri de Rum evleridir. Farklı tarzıyla dikkat çeken Rum evlerinden bazıları restore edilmiştir. Fakat o tarihi dokusu kesinlikle kaybedilmeden bu işlem yapılmıştır. Günümüzde otel olarak kullanılmakta ve çok da yoğun bir ilgi görmektedir. Buraya gelen turistlerin birçoğunun tarihe olan ilgisi oldukça büyüktür. Yapılan kazılar tarihi dönemde buraya göç eden medeniyetlerin heykeltıraşlığa da yatkın olduğunu ortaya çıkaracak kazılara rastlamıştır. Foça’ya geldiğinizde tarihiniz hakkında çok derin ve önemli bilgiler edinecek belki de çoğu zaman şaşıracaksınız. Tercümanlar sayesinde yabancı turistlere de kültürümüzü tanıtmakta he tüm dünyaca bilinmesi için çabalamaktayız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here