Foça Su Kemeri Gezilebilecek Yerler Arasında

0
1147

Foça, gezilecek çok fazla yeri olan bir ilçedir. İzmir ilinin bu güzel ilçesine geldiğinizde belki de hiçbir yerde göremeyeceğiniz kadar tarihi yapıları bunu yanı sıra aynı zamanda birçok doğal güzellikleri de göreceksiniz. İsterseniz günübirlik olarak gezmeye gelin isterseniz de konaklamak amacı ile tatil yapmaya gelin geldiğinizde mutlaka birçok yeni bilgi edinmiş bir şekilde geri döneceğinizden emin olabilirsiniz. Foça, geçmiş dönemlerde birçok insanın burada yaşamışı sağlamış birçok uygarlığı misafir etmiş bir yerdir. Buna bağlı olarak da antik çağlardan günümüze kalan birçok tarihi yapının burada olması aslında bakıldığında beklenen bir sonuçtur.

Su Kemerinin Yapılış Amacı Nedir?

Foça’ya geldiğinizde gezmeniz gereken birçok yapı ve yer vardır. Bunlardan biri de su kemeridir. Bu su kemerinin en büyük özelliği şehrin büyük bir kısmının içme suyu ihtiyacını karşılamış olmasıdır. Tarihe bakıldığında bundan yıllar öncesinde burada yaşayan insanların içme suyu bu kemer sayesinde sağlanmaktaydı. Bu su kemerinin ne zaman yapıldığı henüz net olarak bilinmiyor. Ama yapılan araştırmalar Orta Çağ’da yapıldığını belirtmektedir fakat dediğimiz gibi buna dair kesin bir bilgi söz konusu değildir. Kemerler ince ve yuvarlak şekildedir. Moloz taş denilen kalın taşlardan yapılmıştır. Günümüzde ise bu yapıt gelen turistlerin ilgisini çekmektedir. Burada bulunan tercümanlarımız sayesinde yerli yabancı herkes bu su kemerinin yapımını ya da ne amaç için yapıldığı gibi bilgileri öğrenerek tarihimiz hakkında da bilgi edinmektedirler.

Tatil Planınız Foça’ya Doğru Olacak

Ülkemizde birçok yerde su kemerleri bulunmaktadır. Fakat Foça’daki farklı yapısıyla gerçekten ilgi çekmektedir. Tatil için planlar şimdiden yapılmaya başlandı. Son zamanlarda deniz kum güneşten ziyade insanların bilgi edinmek amacıyla yaptıkları tatillere rağbet çok daha fazla olmaktadır. Bunun için sizin de böyle bir planınız varsa uzaklarda aramanıza gerek yok. Foça bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Tatil planınızı şimdiden yapmaya başladıysanız ve nereye gideceğiniz konusunda belirginlik yaşıyorsanız ülkemizin en güzel tatil bölgelerinden biri olan Foça’yı sizlere tanıtmak istedik. Geldiğinizde sadece su kemeri değil tabi ki göreceğiniz birçok yer olacaktır. Sitemize giriş yapıp takip ederek Foça’da sizi daha ne gibi güzelliklerin beklediğini öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here