Foça Otellerinde 2019 yılında otel sosyal medya stratejileri

0
108
Foça Otel Fırsatları
Foça Otel Fırsatları

Foça Otellerinde 2019 yılında otel sosyal medya stratejileri: acı otantik, yutturmamak için yardım, 24/7 kapsama
Foça Otellerinde İtibar Yöneticisi’nin en yeni web sitesi, 2019’ün En İyi Sosyal Medya Stratejileri bölümünde, uzman panelcilerden sosyal medyadaki en son eğilimleri ve Foça Otellerinde onlar hakkında ne yapması gerektiğini tartışmalarını istedik. İşte tartışmamızın bir özeti.

Foça Otellerinde Strateji # 1: Sosyal medya çalışanlarını tanımlayın ve hedefleyin
Foça Otellerinde Genellikle sosyal medyadaki tüm insanlar için her şey olmaya çalışır, ancak kilit hedef pazarları tespit edip odaklanırsanız daha etkili olursunuz. Geleneksel olarak Foça Otellerinde kategorilere, coğrafyalara veya şirketler, gruplar ve FIT gibi demografik yapılara göre hedef pazarları kırdılar. Foça Otellerinde Ancak bu bölümler çoğu zaman kritik soruları özlüyor,

Foça Otellerinde Sosyal insanları hedef almayı tavsiye etti. Kim olduklarını, ne istediklerini ve neden yanınızda kaldıklarını belirleyin. Onlara maceracı balayı çiftleri ece gibi bir isim verin ve onlar hakkında bildiğiniz her şeyi yazın: gelir, yaşam tarzı, ülke, bal ihtiyacı Yaz Sonra size şaşırtıcı, Foça Otellerinde unutulmaz bir zaman vermek için verebileceğiniz hizmetleri seçin. ve onlar

Foça Otellerinde Strateji # 2: İçeriği entegre edin
Foça Otellerinde Foça Otel 1887 ‘in bir panelisti , görünürlüğünü ve taşımacılığını artırmak için pazarlama kampanyalarına üç çeşit içerik eklemeyi teklif etti.

Foça Otellerinde Ücretli içerik, tıklama başı maliyet, görüntülü reklamlar ve OTA listelerini içerir; Foça Otellerinde web sitenizi, blogunuzu, medya yayınlarınızı, Facebook sayfanızı ve Twitter yayınınızı içerir. Her iki içerik türü için de mesajlaşmayı kontrol edersiniz – ancak efekt sınırlıdır.

Foça Otellerinde Kazanılan içerik, başkalarının oteliniz hakkında söyledikleridir. Foça Otellerinde Kullanıcı tarafından oluşturulan incelemeleri ve görüntüleri, medya ve blog yazarlarının kapsamını ve kapsamlı, büyük artıları ve sevdiği paylaşımları içeren sosyal desteği içerir. Mesajlaşmayı kontrol etmiyorsunuz, ancak etki yüksek çünkü tüketiciler reklamdan çok diğer tüketicilere güveniyor.

Foça Otellerinde Geleneksel olarak, pazarlamacılar sık ??sık ilham alan ve marka mesajları veren içeriklere odaklanırlar. Foça Otellerinde . Veya Sosyal medya, üç tür içeriği birleştirmek için en uygun platformu sunar. Anahtar, her üç tipin birlikte nasıl çalıştığını anlamaktır. ”

Foça Otellerinde Örnek olarak, geçtiğimiz günlerde Foça Otel 1887 ‘in Facebook sayfasındaki hediye çekleri ile ilgili bir makaleye atıfta bulundu. Mesaj marka tarafından kontrol edilen içeriğe aittir. Birkaç hisse aldı ve 500’den fazla beğeni aldı. Şirket, içeriği ücretli bir reklam olarak tanımlar.

Foça Otellerinde Her üç içerik türüne de erişimin arttığını, ancak “iletiyi onaylayan konuk yorumları biçiminde kazanılan içerik” dedi. Fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için etkileşimi teşvik eden ve birden fazla kanal arasında kolayca paylaşılabilen benzersiz, ısırık boyutlu bir içerik oluşturmayı önerdi.

Foça Otellerinde Strateji # 3: Öncelikleri gözden geçirin
Foça Otellerinde İnceleme siteleri öncelikli olmalı, çünkü Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ siteleri, insanların kendilerini alışveriş yapmak için ziyaret ettiği için öncelikle sosyalleşmek için kullanılıyor. Ayrıca, yorumlar konukların geri bildirimleri için değerli bir kaynaktır. Bu, sosyal paylaşım sitelerinin önemli olmadığını söylemek değildir; büyük pazarlama ve konuk servis kanalları.

Foça Otellerinde Foça Otel 1887’de satış, pazarlama ve başkan yardımcısı, TripAdvisor Popülarite Endeksi’ndeki dört butik otelin dikkat çekici hikayesini paylaştı.

Foça Otellerinde 2019 yılında, reklam bütçesi olmadan başladığımızı söyledi. Otellerimizden , TripAdvisor’daki ilk yedi kişiye ulaştığında, telefonlarımız kancaları çalmaya başladı. Böylece cesur bir hedef belirledi: dört otelin hepsini ilk 10’da tuttu. Altı yıl sonra istila ettiler. Sonuçta, ilk dört satır ve bugün ilk 10’da yer alıyor. Sonuç olarak, rezervasyonlarımızın çoğunun doğrudan web sitemizden geldiğini söyledi.

Foça Otellerinde Benzer bir başarı için önerisi? . Foça Otellerinde istediğiniz yorumları hayal etmeye başlayın ve yorumları ilham verici yapın. . Vizyonunu ekibinle paylaş. En iyisini bekleyin ve daha azına razı olmayın. Çalışanlara ihtiyaç duydukları koçluğu verin ve hedefe ulaşmak için çabaladığınızı bildirin. Ödülünüzü TripAdvisor’da sayfanızı ziyaret eden binlerce kişi olacak. ”

Foça Otellerinde Strateji # 4: Google ile Sosyalleşme
Foça Otellerinde Google’ın çalışmalarında, hacminde, durgunluğunda ve yardımında hala bazı eksiklikler var, ancak Arama, Haritalar, konum ve Otel Bulucu gibi entegrasyona sahip Google ürünleri, onları bir otelin pazarlama stratejisinin önemli bir parçası haline getiriyor. Beş puan aldığınızda, yıldız notunuz altın renkle gösterilir.

Foça Otellerinde Şimdilik, Google Rehber girişinizi doğrulamanız gerekir. İşleri bir üst seviyeye çıkarmak için bir Google+ işletmesi

DEĞERLENDİRME
Foça Otelleri
Önceki İçerikFoça otellerinde bir pop grubu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here