Foça Otelleri Doğru Müşteri Seçimleri 2018

0
729
Foça Otel Fırsatları
Foça Otel Fırsatları

Foça Oteliniz İçin Doğru Müşteriler Nasıl Seçilir?

Foça Otel Fırsatları için Hiç bir Foça otelin tekrar tekrar mutlu müşterilerden nasıl eleştiri aldığını merak ettiniz mi?

Eğer öyleyse, bugünün makalesi tam size göre.

Foça otellerinde doğru müşterileri hedeflemenize yardımcı olacak müşteri profilleri oluşturmayla ilgili her şeyi öğreneceksiniz. Bu, müşteri sadakati yaratır, pazarlama ve satış yatırımlarınızda size daha yüksek getiri sağlar ve rekabetinizden uzak durmanıza yardımcı olur.

Foça otelleri için daha fazlasını öğrenmek ister misin? İdeal müşterilerinizi yakalamanıza yardımcı olacak bir Foça otel müşteri profili nasıl oluşturabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Foça otellerinde neden müşteri profiline ihtiyacınız var?
Ortalama olarak, Foça otelleri web sitesi ziyaretçilerinin % 98’inin web sitesi rezervasyon dönüşümlerini iptal ettiğini biliyor musunuz? Yani, rezervasyon numaranız 100 kişi ise, o zaman 98 bırakır. Her zaman belirli bir terk etme oranınız olsa da, bunu geliştirmek için çok şey yapılabilir.

Nasıl? Foça otel müşterilerinize getirdiğiniz değeri etkili bir şekilde ileterek. İletişim kurmayı (ve müşteri değerinizi) öğrenmek için bir müşteri profiline ihtiyacınız var.

Ayrıca daha iyi pazarlama yapabilirsiniz. Bugün, pazarlamanızı kişiselleştirmek ve mesajınızı Facebook reklamları ve gelişmiş e-posta pazarlama hunileri gibi doğru müşterilere iletmek için kullanabileceğiniz çok sayıda güçlü araç var. Bir müşteri profili ile bu araçları uygun bir maliyetle kullanabilirsiniz.

Yani şimdi neden müşteri profiline ihtiyacın olduğunu biliyorsun. Daha sonra müşteri profilinizin ne olduğuna, nasıl oluşturduğunuza ve nasıl kullanabileceğimize bakacağız.

Foça Otelleri Müşteri profili nedir?

Kısacası, müşteri profili, müşteri segmentini tanımlayan müşterinizin portresidir. Bir müşteri profili bir isim, bir fotoğraf ve bir açıklama içerir. Müşterilerinizin kim olduğuna genel bakış.

Bununla birlikte, müşteri profili varsayımlara dayanmamaktadır. Görüyorsunuz, müşterilerinizi tanıdığını kabul etmek kolay. Ancak, bilinçli kararlar verebilmek için, müşteri profillemenizi araştırma yoluyla elde edilen gerçek verilere dayandırmalısınız.

Foça Otel müşteri profili nasıl oluşturulur?

Peki, Foça otelleri müşteri profili oluşturmak için ne tür bir veriye ihtiyacın var?

Mümkün olduğunca çok alakalı veri eklemek istiyorsunuz. “Olumlu” ile hedef müşteri beklentilerinizi karşılayacak bir teklif oluşturmanıza yardımcı olacak verileri kastediyoruz.

Bu demografiyi, müşterinizin zihnini, engelleri, itirazları ve diğer davranışsal sürücüleri içerebilir. Müşterinizi tanımlayarak doğru pazarlama materyalini oluşturabilirsiniz.

Örneğin,İzmir’deki hedef müşteriniz 60 yaşında, rahat bir konaklama arayan ve hizmet için ekstra ödeme yapmaya istekli olduğunu öğrenebilirsiniz. Mükemmel – Bu, pazarlama mesajınızı müşterilerinize nasıl yönlendirmek istediğinize ve neleri dahil etmeniz gerektiğine karar verdiğinizde değerli bilgilerdir. Ancak, araştırmanızda daha spesifik olmak istediğinizin farkında olun. Böylece mümkün olduğunca fazla veri bulun.

Ancak müşteri profiliniz için alakalı verileri nasıl buluyorsunuz?

Veri toplamanın birkaç yolu vardır:

Anketler
Müşterilerinizle görüşmeler
Telefon çağrıları
Sizin gibi görünen Foça otel yorumları gibi çevrimiçi araştırmalar
Foça Otel rezervasyonu
Foça otel web sitenizin verileri
Bu verilere sahip değilseniz, bir hipotez ile başlayabilirsiniz. Bu durumda, erişime sahip olduğunuz verileri (çevrimiçi araştırma gibi) kullanın ve bulduklarınızı temel alarak profilinizi oluşturun. Ancak, mümkün olan en kısa zamanda daha fazla veri toplamaya başlamak ve profili ayarlamak için kullanmak önemlidir.

İşte bir müşteri profili gibi görünüyor:

Sıradan:
Yorum: Bir şey düşünemiyorsanız, örnek bir ad kullanın.

Yaş:
Yorum: Müşterilerinizi “60 yaşında” gibi gösteren bir yaş kullanın.

Cinsiyet:
Yorum: Müşteriniz erkek mi, kadın mı? 50/50 cinsiyet oranınız varsa bunlardan birini seçin.

Yer:
Yorum: Tipik müşteriniz nerede bulunur? Örneğin: “İzmir”.

Maaş:
Eğitim:
Aile:

Foça otel müşterilerinin, aradıkları şey bakımından ne gibi hedefleri vardır (zamanlarının geri kalanı için doğru Foça oteli bulmak)?
Foça otel müşterilerinizin aldıkları çözümde değeri nedir?
Foça otel müşterilerin sorunları hakkında konuşmak için hangi kelimeler kullanılır?
Bir çözüm seçerken karşılaştıkları zorluklar neler?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here