Foça Antik Tiyatrosu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
1493

İzmir’in şirin tatil beldesi olarak bildiğimiz Foça’da yer alan Antik Tiyatrosunun önemli bir özelliği vardır. Burası Anadolu’nun bilinen en eski tiyatrosu olma özelliği taşımaktadır. İki ayrı bölmeler halinde yapılan kazılar sonucunda bulunarak günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde de buraya gelen birçok kişinin ziyaret ettiği ve tarihimiz hakkında bilgi edinmesine de yardımcı olan dikkat çekici bir yer olma özelliği taşımaktadır. Duvarlarının çok iyi korunduğu ve dört ayrı basamaktan oluştuğu saptanmıştır. Bu basamakların her birinde ayrı mahallelerin olduğu bilinmekte ve buraya gelen herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Foça Antik Tiyatrosu farklı dönemlerde farklı amaçlara hizmet etmiştir. Bir dönem seramik çöplüğü olarak kullanılırken bir dönem mezarlık olarak kullanılmış ilginç bir yapıdır.

Tiyatronun Yapısı Hakkında Kısa Bilgi

Tiyatronun çok sağlam olmayan ve Foça taşı da denilen bir taş türünden yapılmış olduğu ortaya çıkmıştır. Günümüzde olduğu gibi korunmakta ve gelen ziyaretçilerin uğrak yeri olmaktadır. Foça’da bunun gibi birçok geçmiş döneme tanıklık eden yapılar vardır. Özellikle de tarihe olan düşkünlüklerine bakacak olursak insanların birçoğu sırf bu yapıları görmek için bile burayı ziyaret etmektedir. Siz de tatil planınızı henüz yapmadıysanız ve doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi güzellikleri de önemsiyor ve geçmişiniz hakkında bilgi edinmek istiyorsanız sizin için en ideal yer olarak burayı önerebiliriz. Antik Tiyatronun Anadolu’nun ilk antik tiyatrosu olma özelliği birçok kişinin dikkatini çekmiştir. Çünkü ilk olma özelliği geçmiş dönemdeki yaşantıdan günümüze kadar ne kadar büyük değişikliklerin yaşandığını da bizlere göstermektedir.

Hakkımızda Yapılan Yorumlar Size Bilgi Verecek

Foça hakkında yapılan yorumlara bakacak olursanız buraya gelip tatilinizi burada geçirmek konusunda hiçbir şüphe yaşamayacağınızdan bizler eminiz. Çünkü şimdiye kadar hiçbir ziyaretçimizden bir olumsuz yargı duymadık. Tarihi yapıların olduğu yerlerde bulunan tercümanlar sayesinde buraya gelen yerli yabancı birçok kişi geçmişimiz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Siz de bu küçük ama aslında birçok bilgi ve güzellik barındıran bu küçük beldemize gelerek hem huzurlu ve sessiz bir tatilin keyfini çıkarabilir hem de dilediğiniz gibi bilgiler edinerek hayatımızın ne kadar değiştiği ve güçlendiği hakkında da fikir yürütebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here