Eski Foça Tarihine Işık Tutuyoruz

0
1569

Foça, ismini denizde yaşayan foklardan alan küçük ve şirin bir sahil kasabası olarak İzmir’in küçük bir semti olarak dikkat çekmekte ve her yıl hem İzmir’den hem de şehir dışından birçok kişiye ev sahipliği yapan, doğa manzaralarının yanı sıra eskiye ait buluntuları ile tarihe de ışık tutan ve tarihi yerleri halka açılarak geçmiş yolculuğu yaptıran, samimi insanları ve esnafı ile size evinizin huzurunu yaşatacak küçük bir gezi ve tatil alanı olarak dikkat çeken yerdir. İzmir’in bozulmamış nadir yerlerinden biri olduğu için bu anlamda da insanların dikkatini çekmektedir. Eski Foça’nın her yerinde denize girebileceğiniz yer bulabileceksiniz. Suyu biraz soğuk olsa da sıcak yaz günlerinde sizi oldukça serinletecek.

Antik Kentleri İle Dikkat Çekiyor

Eski, Foça’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi yerlerden biri Foça Kybele Açık Hava Tapınağıdır. Denizciler burada dilek dilerler. Farklı bir havası olan bu tapınak mutlaka görülmesi gerekenler listenize eklenmelidir. Sur Kapılar da tarihi yerler arasına girmiş ve görülmesi gereken yer olarak listenize eklenmelidir. Kayıkların şehre giriş ve çıkışını sağlayan bu kapılara Foça Kent Duvarı da denilmektedir. Osmanlı dönemine ait olan ve Eski Foça’da yer alan Fatih Cami de buraya geldiğinizde tarihi alanlar listenize eklenecek içeri girdiğinizde sizi huzurun kaplayacağı yerlerden biri olarak dikkat çekmektedir. Eğer geçmişinizi merak ediyor ve gittiğiniz yerlerde tarihe yolculuk yapmak istiyorsanız Pers Mezar Anıtı duruşu ve gösterişi ile eminiz ki çok fazla ilginizi çekecektir. Burası Taş Ev olarak da adlandırılmakta ve gelen ziyaretçilerin dikkatini çekerek akıllarında kalmaktadır.

El Değmemiş Dokular Sizi Bekliyor

Tatil için geldiğiniz Foça’da hem doğa ile iç içe bir tatil yaparak denizin ve güneşin tadını çıkarabilir hem de tarihi güzellikleri gezerek geçmişin izlerini görebilirsiniz. Ege Bölgesi geçmişte birçok uygarlığa kapı açtığı için burada çok fazla tarihi kalıntılara rastlamanız mümkün olacaktır. Eski Foça’ya gittiğinizde her yerin bir resimden fırlamış gibi olduğunu hissedeceksiniz. Çünkü el değmemiş alanların olduğu yerler artık çok fazla azaldığı için insanlar doğal güzelliklerden mahrum olmaktadır. Siz de tatil planı yapmaya başlamış ve Ege’ye yolunuz düşecekse Foça’yı gezmeden tatilinizi bitirmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here