Eski Foça Tarihi Güzellikleri Nelerdir?

0
1425

Eski Foça’nın önemi geçmişten bu güne gelen kalıntıları koruyarak günümüzde tarihi eser olarak sergilenmesine katkıda bulunmuş olmasıdır. Kalıntılar o zamandan beri tabi ki bazı tahribata uğramıştır. Ama aslı bozulmadan restore çalışmaları yapılarak o tarihi dokunu korunmuş olması buraya gelen herkesin dikkatini çekmektedir. Gelen konuklarımıza tarihi yerler hakkında bilgi vererek geçmişe yolculuk yapmalarını sağlamaktayız. Siz de Eski Foça’nın tarihini merak ediyorsanız yazımızı ve sitemizi takip edebilir çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bir yandan tatil yapma olanağı bulup bir yandan da birçok tarihi güzellik hakkında bilgi edineceğiniz yer bulabilmek çok da mümkün değildir. Ama Foça, sizlere bu olanağı sunarak farkını ortaya koymaktadır.

Tarih Kokan Foça’da Yeni Bilgiler Edinin

Eski Foça’ya geldiğinizde eskiden insanların unları öğüterek taşıdıkları ve beslenme ihtiyaçlarını karşıladıkları yer olan yel değirmenleri dikkatinizi çekecektir. İnsanlar bu yapıların dışını merak ettiği gibi içini de bir o kadar merak etmektedir. Bunun için belediye tarafından değirmenlerden birinin içine merdiven yapılmasına karar verilmiştir. Yapım aşaması devam etmektedir. Buradaki amaç insanların değirmenlerinin içini görmesinin yanında yukarıya çıkarak zaten ilçenin tepe noktasında olan değirmenlerden manzarayı da izlemelerini sağlamaktır. Bunun dışında Eski Foça’da Anadolu’muzun en eski yani ilk antik tiyatrosunda burada bulunmaktadır. Bundan yirmi beş yıl önce yapılan bir kazıda bulunan Athena Tapınağı da yine Eski Foça’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Tarihini Merak Edenler Eski Foça’ya Gelmeli

Eskiden savaşlar saldırılar farklı uygarlıkların üstünlük mücadeleleri çok fazla olduğu için surlar şehirlerde önem arz ediyordu. Burada da bu surları görmeniz buranın da zamanında işgal altında olduğunun ve korunma amaçlı surların yapıldığının bilgisini sizlere verecektir. Surlar doğal olarak uzun yıllar boyunca çeşitli sebeplerden dolayı aşınmış ve ilk günkü görünümünü kaybetmiştir. Ama restore çalışmaları sayesinde tarihi izleri silinmeden burada korunması başarılmıştır. Gelen ziyaretçilerin de oldukça yoğun bir ilgisi olmaktadır. Beş Kapılar Kalesi de yine buraya geldiğinizde dikkatinizi çekecek olan bir savunma alanıdır. Foça’da kazılar günümüzde de devam edilmektedir. Ve her kazı sonrasında mutlaka tarihe ait buluntular çıkarılmaktadır. Bu da geçmiş dönemde buranın ne kadar yoğun olduğu ve göçlerin çok fazla olduğunu da bizlere kanıtlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here