Damak Tadınıza Uygun Ege Yemekleri Eski Foça’da Yenir

0
1392

Ülkemizde her yöreye özgü yemekler bulunmaktadır. Ege Bölgesi yemeklerine bakacak olursan her zaman daha hafif yemekleri ve ot yemeklerini tercih ettiklerini biliyoruz. Zeytinyağlı yemekler denince zeytinin en çok üretildiği yer olan Ege bir numaradır. Eski Foça’da da zeytinyağlı yemekler çok fazla yapılmaktadır. Farklı bir bölgeden ya da farklı bir ülkeden gelen kişilere bu otlak çok farklı görünebilir. Ama Ege halkı hafif yemekleri her zaman tercih etmişlerdir. Yaşamış oldukları coğrafyanın getirmiş olduğu iklim koşullarını da göz önüne alacak olursak zeytinyağlı yiyeceklerin burada çok fazla olmasına şaşırmamak gerekir. Buradaki besinler kesinlikle herkesin damak tadına uyacaktır. Sizler sadece damak tadınıza uygun olacak bu besinleri tadarak farklı tatlar deneyerek gelmiş olduğunuz tatil bölgesinin yemeklerini de tatmış olacaksınız.

Zeytinyağlı Yemekler Foça’da Meşhur

Yemekler konusunda ülkemizin çok zengin bir kültüre sahip olduğunu biliyoruz. Her bölgenin kültürü farklı olduğu gibi yemekleri de aynı oranda farklıdır. Sizler Foça’ya geldiğinizde konaklayacağınız otellerde nasıl yemekler ile karşılaşacağınızı bilmeniz tabi ki önemlidir. Foça denince akla balıkçılık geldiği için Foça’nın deniz canlıları ürünleri çok meşhurdur. Foça’daki birçok restoranda balık ürünlerini görebilir ve çok farklı çeşitlerde balık yiyebilirsiniz. Geçmiş dönemlerden beri balıkçıların burada yer edinmiş olası en iyi balıkları da burada yiyeceğinizin habercisidir.

Balık Eski Foça’da Yenir

Balık çorbası, genellikle levrek balığından yapılan Eski Foça’nın vazgeçilmez tatlarından biridir. Yoğurtlu balık daha önce duydunuz mu? Hatta bilerek yoğurt ve balığın birlikte yenmesinin zararlı olduğu bile öğretildi. Fakat Eski Foça’da yoğurtlu balık olarak bilinen yemek türü de oldukça yaygın ve sevilen bir yemek türüdür. Kızartılmış balığın üzerine yoğurtlu bir sos yapılarak servis edilen bu yemek eminiz ki çok ilginizi çekecek. Bunun için Eski Foça’ya yolunuz düştüğünde bu saymış olduğumuz yiyecekleri denemeli ve farklı tatlara açık olmalısınız. Konakladığınız otellerde çok farklı yemekler ile karşılaşmanız tabi ki mümkündür. Bu tatlara açık olarak Ege kültürünü ve Eski Foça yemeklerini denemeden tatilinizi bitirmemelisiniz. Foça’daki hemen bütün restoranlarda ve otellerde farklı balık yemeklerini ve hafif zeytinyağlı yemekleri bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here