Bağımsız foça oteliniz için konuk katılımını artırmak için üç ipucu

0
366
Foça Otel Fırsatları
Foça Otel Fırsatları

Bağımsız foça oteliniz için konuk katılımını artırmak için üç ipucu

Foça Otel Yönetimi En İyi Uygulama Kaynakları /
Pazarlama, bağımsız bir foça otelin günlük operasyonlarının önemli bir parçasıdır. OTA’larda büyük görünürlük, inceleme alanlarındaki olumlu puanlar ve yerel toplulukta güçlü bir itibar, bağımsız foça otel işletmecilerinin gezginlerin oda rezervasyonu yapmaya devam etmesini sağlamak için çalıştığı hedeflerden sadece birkaçı. Hem yeni ziyaretçileri ziyaret eden hem de gezginleri geri getiren konuklar, yeni otel kampanyaları geliştirmede bağımsız otelciler tarafından karşı karşıya kalınan zorluklardan biridir. Başarılı bir yıl geçirdiğinizde, pazarlama çalışmalarınızı taze tutmak için bu üç misafir etkileşimi ipucunu deneyin. Foça otelleerinde böylece, misafirler her zaman yanınızda kalmak için yeni nedenlere sahiptir.

Foça otellerinde doğrudan Rezervasyon Özel Teklifler

Foça otellerinde doğrudan rezervasyon yapmak istemeyen bağımsız bir foça otel işletmecisi bulmak zordur. Ödeme komisyonları yoktur ve her rezervasyon, pazarlama çalışmalarınızın çalıştığının kanıtıdır. Foça otellerinde doğrudan rezervasyonlar, rezervasyon başına daha fazla dolar çekebilmenizi sağladığından, daha fazla sayıda kişiyi doğrudan yaratıcı ve ilgi çekici özel teklifler sunarak rezervasyon yapmaya teşvik eder. Ticari ya da toplu alımlarla, bağımsız oteller için üstün yetenekli oteller, özel etkinlikler için biletler oluşturmak için odalarla eşleştirilebilecek yerel cazibe merkezlerine ve yalnızca doğrudan rezervasyon yaptığında kullanılabilecek cazip paketlere aktarılabilir. Birçok bağımsız foça otel misafirleri benzersiz seyahat deneyimleri isterler, bu nedenle operatörler yerel toplumda hissetme fırsatını sunarak beklentilerini karşılayabilirler.

Foça otellerinde sosyal Medya Kampanyaları

Foça otellerinde Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya kanalları doğrudan ve OTA rezervasyon çabalarını desteklemek için mükemmel, ancak aynı zamanda misafirperverliğin eğlenceli yönünü sergilemek için de harika. Foça otellerinde pazarlama sahalarında ve aynı zamanda yumuşak konuk etkileşimi kampanyalarında zorlu bir şekilde örün. Her ayın ilk kitabının küçük bir ödül ($ 5 Starbucks hediye kartı), bir fotoğraf çöpçü avı ve aylık bilgileri içeren Ay Kampanyasının İlk Konuğu gibi basit etkinlikler, çevrimiçi topluluğunuzu aktif hale getirmek için mükemmeldir. Tesiste misafirlere ilgi. Sosyal medyanın yolcuların karar verme sürecine etkisi artmaktadır. Foça otellerinde bu nedenle, çevrimiçi misafir katılımınızı iyileştirmek, değerli çevrimdışı gelirlerinizi artırmanıza da yardımcı olabilir.

Foça otellerinde Emlak Deneyimleri

Belirtildiği gibi, bağımsız foça otel misafirleri genellikle standart, günlük konaklama deneyimlerinden daha fazlasını istemektedirler, bu yüzden operatörler bunu otellerinin öne çıkması için bir fırsat olarak görmelidir. Foça otellerinde bireysel deneyimlerle, bağımsız foça otel işletmecileri, mülkleri için benzersiz bir kişilik geliştirirken konuk katılımını artırabilir. Haftalık sosyal saatlerde misafirler için ücretsiz yiyecek ve içecekler, takım üyelerinin özel, habersiz hareketleri ve misafirlerin WOW olduğunu belirten diğer deneyimler, tesadüfen sanat eserleri, yemek mekanları ve canlı müzik gösterileri gibi. Bağımsız otelleri eşsiz ve unutulmaz kılan etkinlikler. Foça otellerinde operatörler, bağımsız foça otellere sunulan esneklik ve yaratıcılıktan faydalanarak, konuklara zaman kazanmalarına ve tekrar tekrar geri dönmelerine olanak tanıyacak deneyimler sunabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here